Prášily
Obec (876 m), oblíbené turistické středisko a výchozí bod atraktivních šumavských výletů. Najdeme zde několik penzionů, ubytovat se dá i v chatě KČT. Jsou tu restaurace, pošta a v objektu obecního úřadu sídlí informační středisko. Prášily mají i jeden unikát. Je tu nejvýše položená botanická zahrada v České republice. Založena byla v roce. 2005, celá její expozice je venkovní a rozkládáse na ploše 1,5 hektaru v nadmořské výšce 875 m. Roste tu na 5 000 rostlinných druhů a odrůd ze všech kontinentů. Nejen malé návštěvníky by mohl potěšit pohled na párek amerických bizonů. Na dolním okraji obce vznikl Archeopark, inspirovaný keltským hradištěm. Každoročně se v něm koná mnoho akcí, např. vítání jara, oslava letního či zimního slunovratu nebo tradiční keltské slavnosti. Oblíbené výchozí místo k výletům na jezero Laka, Prášilské jezero či na Poledník.
Historie:
Až do konce 17. stol. zůstávala tato těžko přístupná oblast prakticky neobydlena, jižní hranici trvalého osídlení tvořila řeka Křemelná. V roce 1749 zde Lorenz Gattermayer založil sklářskou huť, vedle níž souběžně vznikala i obec – zprvu nazývaná Gattermayerova huť a od roku 1766 Stubenbach. České jméno Prášily má zřejmě souvislost s nepříjemným faktem, spojeným s bývalým provozem sklářských zařízení, kdy obec byla pokryta prachem ze stoup a brusíren. Ve 2. polovině 18. století získal Prášilské panství hrabě Josef Kinský a v roce 1798 je koupili Schwarzenberkové. Sklářství po roce 1824 vystřídala výroba ručního papíru (ten s oblibou používal malíř a grafik Josef Váchal, prášilský papír se dostal i do prezidentské kanceláře). Papírna vyhořelav roce 1933 a již nebyla obnovena, obec však žila čilým turistickým ruchem. Po válce došlo k odsunu německého obyvatelstva, zřízení rozsáhlého vojenského výcvikového prostoru Dobrá Voda a zpřísnění hraničního režimu. Prášily jen těsně unikly likvidaci. Vojenský režim však výrazně ovlivňoval zdejší život, návštěvníci sem mohli pouze na zvláštní povolení…
Více se dočtete v tištěných turistických průvodcích nakladatelství Soukup & David.
Kam na výlet: Bílá Strž, Černé jezero, Čertovo jezero, Laka, Pancíř, Poledník, Prášilské jezero, Špičácké sedlo, Velký Javor