Šumava.info » Šumava » Města a obce regionu » Železná Ruda

Železná Ruda

Horské město (770 m), turistické centrum západní Šumavy a jedno z nejvyhledávanějších šumavských letovisek. Leží v údolí říčky Řezná při česko-německé hranici na dohled nejvyšší šumavské hory Velký Javor. 

Územím dnešního města vedla již ve 13. století obchodní stezka, v 16. století tu byla objevena ložiska železné rudy, ve 2. polovině 17. století tu založili sklářskou huť, která dala základ dnešnímu osídlení. Těžba rud postupně upadala, až zanikla, a sklářství se stalo rozhodujícím výrobním odvětvím. V roce 1797 byla obec povýšena na městečko (Markt Eisenstein), rozvoj přinesla i výstavba železnice z Plzně a Klatov do Bavorska v roce 1877. Po vysídlení Němců v poválečných letech přicházeli noví čeští obyvatelé jen pomalu, téměř všechny horské statkya usedlosti v okolí zanikly, mnoho domů bylo později upraveno na rekreační střediska různých továren a závodů. Teprve od počátku 60.let se Železná Ruda začala opět vyvíjet jako vyhledávané letovisko s mnoha hotely a rekreačními zařízeními. 

V zimě se Železná Ruda mění na zřejmě nejvýznamnější středisko sjezdového lyžování na české straně Šumavy. Přímo ve městě jsou v provozu menší rodinné lyžařské areály Nad Nádražím, Belveder a Samoty, nedaleko se nachází skiareál Špičák, na dohled je i největší šumavský sjezdařský areál na svazích Velkého Javoru (GrosserArber), mj. s městem a nádražím v Alžbětíně spojený skibusem. Užijí si i milovníci bílé stopy, zejména východně a severovýchodně od města se nachází množství strojově upravovaných běžeckých tras, v Bavorsku naleznou i závodní okruhy. V létě okolí láká k pěším i cyklistickým výletům a túrám na české i bavorské straně hranic, středem pozornosti návštěvníků je zejména oblast Černého a Čertova jezera a hora Pancíř, snadno dostupná sedačkovou lanovkou, na popularitě nabývají vycházky k výletnímu hostinci Schwellhäuslad. V areálu Nad Nádražím je v činnosti lanové centrum, slalomové káry, trampolíny a dětské hřiště, u parkoviště Kaskády se můžeme svést na motokárách, poklidnější jsou projížďky okolím kočárem s koňmi. Vždy první srpnový víkend se ve městě konají tradiční Železnorudské slavnosti s bohatým doprovodným programem. 

Z železnorudských památek vyniká kostel P. Marie Pomocné z hvězdy, centrální barokní stavba z let 1727–32 na půdorysu šesticípé hvězdy s otupenými rohy a mohutnou cibulovitou bání, krytou šindelem, jejíž silueta patří neodmyslitelně k městu. Uvnitř je obraz Madony, jedna ze dvou kopií mariánského obrazu Lucase Cranacha. Nejstarší dochovanou stavbou je původní lovecký zámeček, vybudovaný v centru obce roku 1690 jako čtyřkřídlá přízemní budova s mansardovou střechou obklopující nádvoří. Po roce 1945 zpustl a byl určen k demolici. V roce 2004 jej však koupil a opravil soukromý majitel, který tu provozuje celoročně přístupné Muzeum historických motocyklů s expozicí historie lyžování. Další zajímavou stavbou je původní vila majitelů zdejších skláren rodiny Abele z roku 1877. Dnes v ní sídlí Muzeum Šumavy, nabízející expozici sklářství, historický a lidový nábytek, hamernické nářadí a výrobky. V přízemních prostorách se pořádají krátkodobé výstavy, je zde umístěno také infocentrum. V hotelu Grádl, ve svahu východně od centra města, mohou milovníci zlatavého moku navštívit malé muzeum pivovarnictví a v rámci prohlídky ochutnat i Železnorudské pivo, které se od roku 2007 vaří (a pije) v hotelu Belveder. Nachází se tu i strašidelná knajpa. Původní pivovar ve městě byl v činnosti již od roku 1787, jeho brány se zavřely roku 1962. Na Hladovém vrchu je kaple sv. Anny, nově vystavěná počátkem 21. století podle dochovaných fotografi í zaniklé svatyně, s městem spojená rekonstruovanou křížovou cestou z roku 1815. V blízkosti nádraží a silnice na Špičák stojí kaplička sv. Antonína a sv. Barbory, zv. Kopperlova, malebná drobná stavba s valbovou střechou vysunutou před vstupní průčelí. Kryje ji šindel, stejně jako vysokou štíhlou zvoničku na hřebeni střechy. V době, kdy se tu stavěla železnice a prorážel tunel pod Špičáckým sedlem, se odtud vypravovaly pohřby barabů na nedaleký hřbitůvek barabů. Před kapličkou stojí tzv. umrlčí prkna. Součástí města jsou i části Alžbětín a Špičák.

 

Více se dočtete v tištěných turistických průvodcích nakladatelství Soukup & David

 

Kam na výlet: Bílá Strž, Černé jezero, Čertovo jezero, Laka, Pancíř, Poledník, Prášilské jezero, Špičácké sedlo, Velký Javor

Booking.com